Jak wyczyścić katalizator samochodowy?

Jak wyczyścić katalizator samochodowy?

Katalizatory samochodowe odpowiedzialne są za oczyszczanie spalin. Podobnie jak wszystkie części samochodowe, także katalizatory ulegają skutkom eksploatacji. Najczęściej objawy zużycia stają się zauważalne gdy auto pokona 200-250 tys. km. Jak rozpoznać czy katalizator wymaga wyczyszczenia?

Do popularnych oznak zużycia tego elementu należą:

  • znaczny wzrost zużycia paliwa
  • wyraźna zmiana dźwięku pracy silnika
  • pojawienie się kontroli „check engine” na desce rozdzielczej

W takiej sytuacji należy rozważyć wyczyszczenie katalizatora.

Proces czyszczenia – krok po kroku

Najskuteczniejszym sposobem jest wymiana całej części. Katalizatory nie należą jednak do tanich części dlatego skutecznym sposobem może być odpowiednio przeprowadzone wyczyszczenie katalizatora.

W przypadku niepokojących zmian w pracy silnika, warto zacząć diagnozowanie problemu komputerem. Jeśli rzeczywiście kody błędów wskazują na katalizator, możemy spróbować wyczyścić go przy użyciu specjalistycznych preparatów chemicznych. Aby to zrobić, należy uzyskać dostęp do przepustnicy w układzie dolotowym. Właśnie w tym miejscu należy zaaplikować pod niewielkim ciśnieniem środek za pomocą rozpylacza przez około 10 minut.

Innym sposobem, który obecnie zyskuje na popularności, jest metoda wodna. Polega na podawaniu strumienia wody pod dużym ciśnieniem. W połączeniu ze specjalistycznymi środkami chemicznymi metoda wodna pozwala na przywróceniu katalizatorów do niemal fabrycznych parametrów.

Jakie środki ostrożności należy zachować?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba mieć świadomość, z jakich elementów składają się katalizatory. Co w nich jest? Obudowa, czyli metalowa puszka pokryta izolacją cieplną wewnątrz której znajduje się nośnik o strukturze przekroju plastra miodu. Wykonany jest z metalu lub z ceramiki. Następnie wyróżniamy powłokę pośrednią oraz powłokę aktywną katalitycznie wykonaną z pierwiastków wchodzących w reakcje katalityczne. Jak widać, jest to skomplikowana część samochodowa, której czyszczenie wymaga wiedzy oraz specjalnych środków.

Uszkodzenie katalizatora podczas czyszczenia – jak temu zapobiec?

Na pewno nie można słuchać rad polegających na użyciu popularnych środków służących np. do udrażniania rur w gospodarstwach domowych. Tego typu eksperymenty z dużym prawdopodobieństwem skończą się kosztowną wymianą katalizatora oraz innych elementów układu wydechowego, takich jak kolektor spalin.

W celu wykonania wyczyszczenia katalizatora należy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę oraz środki chemiczne, które służą do przeprowadzenia tego procesu. Z kolei czyszczenie metodą wodną powinno zostać zrobione przez warsztat lub mechanika posiadającego doświadczenie. Tym sposobem unikniemy zbędnych, dodatkowych kosztów.

Gdyby jednak okazało się, że wyczyszczenie katalizatora nie dało oczekiwanych efektów, konieczne będzie założenie nowej części. Sposobem na ograniczenie kosztów jest oddanie starego katalizatora do skupu. W celu uzyskania korzystnej ceny warto zapoznać się z naszą ofertą – z pewnością będzie ona konkurencyjna!

Sprawdź również inne artykuły:
https://catalystrecycling.pl/blog/gdzie-znajduje-sie-katalizator-samochodowy/
https://catalystrecycling.pl/blog/katalizator-samochodowy-do-czego-sluzy-i-jak-o-niego-dbac/