Odzysk metali szlachetnych z katalizatorów

Categories: Informacje
No Comments

Czy wiesz o tym, że metalowy katalizator Twojego samochodu zawiera w sobie całe mnóstwo metali szlachetnych? To właśnie z tego powodu, gdy tylko ten element ulegnie zużyciu i nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji w aucie, warto znaleźć skup katalizatorów i oddać tam tę część. Firmy, które oferują odzysk metali szlachetnych z katalizatorów zazwyczaj proponują całkiem niezłe stawki!

Przekonaj się dlaczego warto zainteresować się ofertami punktów skupu katalizatorów. Zobacz, jakie szlachetne metale zawiera w sobie katalizator ceramiczny lub metalowy, który zamontowany jest w Twoim aucie. Sam fakt, iż przestał on spełniać swoją funkcję nie oznacza jeszcze, że nadaje się tylko na złom – można go ponownie wykorzystać!

Jakie metale szlachetne odzyskiwane są z katalizatorów?

Samochodowe katalizatory to praktycznie niewyczerpane źródło metali szlachetnych. Na świecie ich zasoby powoli się kurczą, więc te elementy układu oczyszczania spalin stanowią całkiem dobrą i ekologiczną alternatywę. W samochodowych katalizatorach znaleźć można choćby rod, pallad czy niezwykle kosztowną platynę.

Jak właściwie zbudowany jest ten element? Krótko mówiąc, katalizator to monolit, a właściwie zbiór nośników monolitycznych. To właśnie na tych częściach umieszczone są powłoki, które zawierają katalitycznie aktywne pierwiastki. Katalizatory samochodowe klasyfikowane są właśnie na podstawie materiału, z którego wykonane są te elementy. Z tego powodu wyróżniamy katalizatory ceramiczne oraz metalowe.

Odzyskiwanie platyny z katalizatorów

Jak odzyskuje się platynę z katalizatorów samochodowych? Najczęściej jest to realizowane za pomocą pompy magneto-hydrodynamicznej. Umieszcza się wtedy metalowe części w specjalnym kanale, który wprawia je w ruch. Powstaje strumień ciekłego metalu, który wypłukuje platynę z katalizatora.

Ile jest platyny w katalizatorze? To zależy od modelu auta i silnika. Generalnie, można założyć że w katalizatorze dedykowanym do auta z silnikiem o pojemności skokowej wynoszącej 2 litry znajduje się około 2,5 grama platyny. Może to wydawać się niedużo, ale warto spojrzeć na cenniki skupu katalizatorów, aby przekonać się, że warto taki element oddać.

 

Odzyskiwanie rodu z katalizatorów

W jaki sposób odzyskiwany jest rod z katalizatorów samochodowych? Metoda jest analogiczna do tej, zgodnie z którą wykonuje się recykling platyny z tych elementów. W urządzeniach typu MHD umieszcza się metalowe części katalizatora, a na nie aplikowany jest strumień ciekłego metalu. Takie działanie pozwala na usunięcie cennych metali z wnętrza elementu.

Rod i inne platynowce można także odzyskiwać za pomocą procesów elektrolitycznych. Bardzo często stosuje się także redukcję oraz ekstrakcję. Takie działania pozwalają na przerobienie elementów składowych katalizatora na w pełni zdatne do użytku metale szlachetne.

Katalizator Volkswagen GOLF 0Zalety odzyskiwania metali z katalizatorów

Dlaczego warto znaleźć skup katalizatorów i oddać tam zużyty element? Pierwszy powód to ekologia. Naukowcy szacują, że przerobienie około 2 ton katalizatorów z samochodów zapewni taką ilość platyny, jak wydobycie 150 ton tego metalu metodą naturalną. Tak, to nie pomyłka! Liczby robią wrażenie, więc warto wziąć pod uwagę nieustannie kurczące się zasoby metali szlachetnych na Ziemi.

Odzysk metali szlachetnych z katalizatorów to również szansa na (przynajmniej częściowe) pokrycie kosztów konieczności wymiany elementu na nowy. Kierowca sprzedając katalizator do skupu otrzymuje zwykle kilkaset złotych, co w wielu wypadkach pozwoli na zapłacenie za robociznę mechanika przy wymianie katalizatora, a może nawet stanowić część sumy zapłaconej za nową część.

Ceny katalizatorów w skupie

Jaka jest cena katalizatora w skupie? Wszystko zależy od wagi katalizatora, a także ilości zawartych w nim metali szlachetnych. Ceny rozpoczynają się już od 180 złotych, w przypadku części wymontowanej z Opla Astry. Do najcenniejszych na skupie należą katalizatory z grupy PSA, a dokładnie K202, stosowany choćby w popularnym dieslu 2.0 HDI. Za taki katalizator otrzymać można nawet 850 złotych.

Your Thoughts