Do czego służą katalizatory?

Categories: Informacje
No Comments

Katalizator samochodowy, jak nazywany jest potocznie konwerter katalityczny, stanowi część układu wydechowego. Jego zadaniem jest zmniejszenie emisji spalin o niekorzystnym dla środowiska naturalnego działaniu. Ze względu na surowe normy dotyczące zanieczyszczeń narzucają montaż katalizatorów ceramicznych lub metalowych we wszystkiego rodzaju pojazdach mechanicznych w benzynie i dieslu – od wózków widłowych, przez auta osobowe, po samochody ciężarowe.

Z zewnątrz katalizator spalin przypomina tłumik znany z układu wydechowego pojazdów. Tworzy go blaszana puszka, w środku której znajduje się wiele kanałów o strukturze plastra miodu. Te pokryte są odpowiednimi pierwiastkami – zwykle platyną, rodem lub palladem, które katalizują reakcję, choć same nie ulegają zużyciu. Na skutek reakcji chemicznej związków i gazów spalinowych składniki toksyczne w spalinach ulegają zobojętnieniu.

Jak wyczyscić i naprawić zatkany katalizator?

Katalizatory narażone są na ciężkie warunki pracy – dużą różnicę temperatur, wilgoć czy uderzenia. Mimo wytrzymałej konstrukcji zdarza się, że ulegają awariom. Najczęstszym problemem wśród właścicieli samochodów jest zapchany katalizator, który skutkuje zmniejszeniem mocy pojazdu, problemami z przyśpieszeniem i nierówną pracą silnika. W skrajnych przypadkach zablokowaniu ulega przepływ spalin i silnik nie odpala się.

Wymiana zapchanego katalizatora spalin na nowy wiąże się z dużymi kosztami. Niektórzy właściciele samochodów, w ramach oszczędności decydują się na czyszczenie katalizatora za pomocą środków, które rozpuszczają zgromadzoną w ich środku sadzę. Popularną praktyką jest regeneracja katalizatora poprzez płukanie go nitrem z acetonem.

Czym usunać?

Część właścicieli pojazdów w zapchanym katalizatorem spalin decyduje się na jego usunięcie. W katalizatorze wydłubuje się środek, a w puszkę wspawuje rurkę, wspawuje się strumienicę lub uniwersalny tłumik. Rozwiązanie to jest jednak nie tylko niezgodne z przepisami, ale może też powodować kłopoty z eksploatacją pojazdu.

Your Thoughts