Dlaczego warto oddać zużyty katalizator do skupu?

Categories: Informacje
No Comments

Zużycie katalizatora to zwykle spory problem dla kierowcy. Auto traci moc, świeci się kontrolka silnika i wzrasta zużycie paliwa. A przy tym dochodzi jeszcze kwestia inwestycji w zakup nowego katalizatora. Ile to kosztuje? Czytaj dalej!Cena katalizatora to często od kilkuset, nawet do kilku tysięcy złotych. To część, której zwykle raczej się nie regeneruje – gdy się zużyje, to po prostu wymienia się ją na nową.

Wydatek może wydawać się całkiem spory, ale dobra wiadomość jest taka, że możesz łatwo skompensować sobie część wydatków. Jak? Oddając zużytą część do firmy oferującej skup katalizatorów. Co ze zużytą częścią zrobi taki skup? Prowadzimy odzysk metali szlachetnych z katalizatorów. To właśnie te niezwykle cenne pierwiastki są jedną z przyczyn tak wysokich cen używanych katalizatorów samochodowych.

Ceny katalizatorów – ile możesz zarobić?

Oferujemy skup katalizatorów z aut wszystkich marek. Dokładna kwota zależy nie tylko od tego, z jakiego samochodu pochodzi katalizator, ale również od jego wagi oraz stanu. Poniżej prezentujemy ceny kilku najpopularniejszych katalizatorów:

  • Volkswagen DD AC – 500 zł
  • Mercedes KT1127 – 500 zł
  • Renault 8200641831 – 400 zł
  • Opel GM 28 – 350 zł

Oddajesz katalizator do skupu – dostajesz niezłe pieniądze!

Chcesz otrzymać dokładną wycenę za katalizator wymontowany z Twojego auta? Zapraszamy do kontaktu! Zapewniamy konkurencyjne na rynku ceny skupu katalizatorów czy filtrów cząstek stałych.Ale – oddanie katalizatora do skupu to nie tylko całkiem niezłe pieniądze. To także sposób na bycie przyjaznym dla środowiska. I to całkiem niezły, biorąc pod uwagę ile platyny jest w katalizatorze.

Recykling katalizatorów – dbasz o środowisko

Oddając zużyty katalizator do skupu możesz mieć pewność, że zostanie on prawidłowo zutylizowany. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie jego przechowywanie, w sposób niezagrażający środowisku. Warto tu bowiem pamiętać o tym, że są to części, które zawierają całe mnóstwo szkodliwych substancji. Do tego dochodzi jeszcze odzyskiwanie metali szlachetnych. Katalizator samochodowy ma całe mnóstwo takich substancji – platyna, rod czy pallad to tylko kilka z nich.

Jaki ma to związek z ochroną środowiska? Cóż, pamiętajmy że ziemskie zasoby tych tych substancji stale się kurczą. Odzysk metali szlachetnych jaki prowadzą firmy oferujące recykling katalizatorów to idealny sposób na uratowanie (przynajmniej częściowe) zgromadzonych na naszej planecie zasobów.Jednym z najcenniejszych elementów katalizatora jest platyna. Wystarczy zaledwie kilka ton zużytych części, by odzyskać 1 kilogram platyny. Tobie może się wydawać to niewiele – ale czy wiesz o tym, że w zwykłej kopalni trzeba wydobyć aż 150 ton rudy by uzyskać tyle samo platyny?No cóż – chyba lepszy dla środowiska będzie jednak recykling katalizatora.

Czyli – oddajesz katalizator do skupu, jesteś EKO!

Katalizator i bycie EKO

Katalizatora nie należy traktować jako kolejnego wymysłu ekologów, mającego za zadanie wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z portfeli kierowców. Gdyby auta nie były wyposażone w te elementy, jakość powietrza którym wszyscy oddychamy byłaby o wiele gorsza! Rolą katalizatora jest oczyszczanie spalin z najbardziej szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji. Jeżeli pamiętasz jeszcze czasy PRL-u i wczesne lata 90 to zapewne wiesz, jak duszące potrafiły być spaliny z aut poruszających się po drogach. Wynikało to z faktu, że większość samochodów w tamtym czasie nie miała katalizatora. A teraz wyobraź sobie co działoby się dzisiaj – gdy aut na drogach jest kilkanaście razy więcej!

To nie tylko dbanie o środowisko! Pamiętaj, że niesprawny katalizator, który oddasz do recyklingu należy zastąpić nowym! Samochód, który fabrycznie był wyposażony w katalizator, a który zostanie go pozbawiony będzie emitował znacznie większą ilość szkodliwych substancji do atmosfery! Pamiętaj też, że za jazdę autem bez katalizatora grożą poważne konsekwencje. Pierwsza z nich to wysokie ryzyko otrzymania negatywnej oceny w trakcie corocznego badania technicznego. Stacje kontroli pojazdów wyposażone są w specjalną aparaturę do badania poziomu emisji szkodliwych substancji – każde auto ma tu fabrycznie inne normy. W aucie, w którym nie ma katalizatora te normy zostaną na pewno przekroczone, skutkiem czego niemal na pewno otrzyma negatywny wynik badania technicznego. A taki samochód, zgodnie z prawem, nie może poruszać się po drogach publicznych. Czyli – nie będziesz mieć czym dojeżdżać do pracy czy sklepu.

Jak rozpoznać zużycie katalizatora?

Zacznij od wizyty w warsztacie samochodowym. Samodzielnie będzie Ci ciężko określić, czy katalizator utracił już swoją drożność. Owszem, opisane powyżej objawy mogą na to wskazywać, ale jednocześnie mogą oznaczać szereg innych problemów z silnikiem i jego osprzętem.Mechanik będzie w stanie ocenić daną część i zakwalifikować ją do ewentualnej wymiany. Jeżeli okaże się, że ten element trzeba wymienić, poproś warsztat o zwrot zużytego katalizatora. A potem – skontaktuj się z nami!

Your Thoughts